in ,

Што ќе се случи со вашето тело ако целосно ги исфрлите БАНАНИТЕ од вашата исхрана

Тоа е омилено овошје на многумина, и е незаменлив дел од слатки, смути и каши. Исто така, бананите се одлични како закуска после тренинг.

Нутриционистите истакнуваат дека е богат со калиум, магнезиум и витамин Ц како основни хранливи состојки што му се потребни на вашето тело.Поединци, следејќи ги принципите на диета без јаглехидрати, ги елиминираат бананите од менито и со тоа директно влијаат на нивното здравје, пишува Eat This Not That. Прашањето е, што може да се случи во вашето тело ако ги елиминирате бананите од вашата диета?

Нарушен имунитет
Бананите, а особено незрелите банани, се одличен извор на отпорен скроб. Има пробиотско дејство, што значи дека храни добри бактерии во цревата. Ако престанете да јадете банани, ги лишувате добрите бактерии од храната што им е потребна за да живеат. Според истражувањето објавено во списанието Frontiers of Immunology, доволен внес на пробиотички влакна го зајакнува имунитетот. Но, со негирање на таква храна, го ослабувате вашиот имунитет.

Тешко закрепнување по вежбање
Ако сакате ефикасно да вежбате и да избегнувате протеински шипки или спортски пијалоци, јадете банана. Просечната банана содржи околу 517 милиграми калиум, што е 11 проценти од препорачаната дневна доза на тој минерал, чиј недостаток е поврзан со грчеви во мускулите.
Студија објавена од „PLOS One“ открива дека бананите се ефикасни во намалувањето на воспалителните процеси после вежбање и помагаат во зголемување на лачењето на допамин кај спортистите после вежбање подобро од пијалоците наменети за закрепнување.

Почесто сте гладни
Можеби мислите дека отстранувањето банани од менито ќе ја намали вишокот тежина, но за многумина има спротивен ефект.
Студија објавена во „Журнал за функционална храна“ покажа дека скроб што содржи банана консумиран од испитаниците пред јадење резултирал со 14 проценти намалување на вкупниот внес на калории. Со внесувањето на зрели банани, овој хемиски процес е помалку веројатен, но бананите сепак помагаат во слабеењето.

Вие сте повеќе склони кон инфекции
Ако имате грип секоја година, тогаш бананите дефинитивно треба да останат на вашето мени. Студија од 2020 година објавена од PNAS откри дека леканот од банана, вид на влакна што се врзува за шеќерот, има антивирусни својства кога станува збор за повеќе видови грип.

Висок крвен притисок
Студија објавена во списанието „Хипертензија“ открива дека храната богата со калиум помага во намалување на високиот крвен притисок на сличен начин како и лековите што се користат за оваа намена. Тоа е повеќе причина за консумирање на ова овошје, но имајте на ум дека бананите во никој случај не се замена за лекот.

Поголем ризик од мозочен удар
Високиот крвен притисок е сериозен фактор на ризик за мозочен удар. Лишувајќи се од храна богата со калиум, се приближувате до таа ризична група, а една студија објавена во списанието „BMJ“ открива дека луѓето кои јадат храна богата со калиум имаат 24% помал ризик од мозочен удар.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Сибирска метода за зајакнување на имунитетот за само 15 секунди

Вистина љубов – Детенце со протетичка нога има најдобар пријател куче кое има 3 шепи