in

Мали хумани дела – Милионери донираа Ламборџини за брз транспорт на органи и лаптопи за секој средношколец

Кога еден од светски познатите милијардери го отвори новчаникот и ќе даде десетици илјади или милиони долари, тоа не го изненадува обичниот свет и огромното мнозинство мисли дека треба. Но, тука се и оние мали дела на хуманост и милосрдие кои ги загреваат човечките срца. Овие се едни од најневообичаените.

Данецот Карви имаше проблеми со срцето и имаше вграден бајпас, но погрешно. Парите што ги доби по судењето како компензација за лекарска грешка, во износ од седум и пол милиони долари, ги донираше во добротворни цели.

Американскиот рапер со афро-перуанско потекло, познат под уметничкото име Imortal Tehnik, ги донираше сите пари што ги заработи од албумот и концертите во 2008 година за изградба на сиропиталиште во Авганистан.

Музичарот Еди ван Хајлен донираше 75 свои гитари на државните музички училишта за да ги едуцира учениците во Лос Анџелес

Откако торнадо го уништи градот opоплин во Мисури, Обединетите Арапски Емирати на секој средношколец во градот му дадоа лаптоп.

Два луксузни автомобили „Ламборџини Галардос“ беа донирани на италијанската полиција, која ги користи кога е неопходна брза испорака на човечки органи за трансплантација.

Од 1992 година, човек по име Мерил Ворстер донираше 5000 венци секоја година да бидат сместени на воени гробишта во Арлингтон, САД.

Благородно африканско племе донираше 14 крави на САД по распадот на Светскиот трговски центар во Њујорк на 11 септември.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Овие 5 работи му се случуваат на вашиот организам кога внесувате премногу солена храна

Научниците потврдија – Природата не прави среќни, љубезни, и креативни