in ,

Симптоми кои укажуваат на недостаток на ЖЕЛЕЗО – Како да го надокнадите

Недостаток на железо може да доведе до сериозни промени во организмот, затоа е потребно да се земе во доволни количини.

Железото е многу важен минерал што му е потребен на човечкото тело од многу причини. Откриваме зошто на телото му треба железо, кои се знаците на недостаток на железо и која храна може да ја надополни.

Недостаток на железо е најчест кај жените
Анемијата е честа кај жените, особено во текот на годините кога се бремени и дојат. Всушност, најчесто им недостасува на луѓето ширум светот, а тоа влијае на околу милијарда луѓе. Womenените на возраст меѓу 19 и 50 години треба да земаат 18 мг железо секој ден, а на бремените жени им треба повеќе.
На телото му треба железо за нормално функционирање

– Железото е клучно, бидејќи е клучна компонента на црвените крвни зрнца, и ако има малку железо во организмот, капацитетот за носење кислород ќе се намали – вели нутриционистката Џулијана Хевер.

„Тоа може да доведе до летаргија, зголемен ризик од инфекција и проблеми со кардиоваскуларниот систем“, додаде тој.

Постојат два вида на железо
Најдобар извор на железо е хем железо, кое го има само во производи од животинско потекло: месо и риба. Неем железо, кое го наоѓаме во растителни и производи од животинско потекло, како што се лиснат зеленчук, грав, збогатени житни култури, жолчки од јајце и суво овошје – потешко е да се разгради во организмот.

Земајте заедно со витамин Ц.
Важно е да се надополни недостатокот на железо што е можно поскоро
Иако е обично слаб, заморот е поврзан со недостаток на железо, што може да го наруши вашето работење и приватен живот. Може да предизвика опаѓање на косата и бледа кожа. Доколку не се лекува потешка анемија, тоа може да резултира со срцеви проблеми, аритмии и проблеми со бременоста.
– Телото апсорбира железо многу полесно ако се јаде со храна што е добар извор на витамин Ц. На пример, обидете се да јадете хумус со сок од лимон (хумус е полн со железо, а сокот од лимон е полн со витамин Ц), зелен пијалак (лиснат зеленчук измешан со овошје) или чили со сос од домати и грав – вели нутриционистот Хевер.

Избегнувајте да ги пиете овие пијалоци со храна богата со железо
Предлог е да пиете што е можно помалку кафе или да го замените со чај. Зошто? Бидејќи кафето регенерира многу мала количина железо во споредба со чајот и другите пијалоци.

Телото и мозокот имаат потреба од железо
Железото е важно затоа што придонесува за пренос на кислород до мускулите и мозокот.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Урнебесни фори кои можете да ги искористите кога вашиот маж многу ќе ве изнервира

Ископани нови мистериозни градби во Саудиска Арабија постари и од египетските пирамиди