in ,

Трик како јагодите да останат свежи подолго време

Јагоди, малини и други бобинки не можат да стојат долго време, па ако не ги јадете за неколку дена, тие ќе почнат да се расипуваат. Но, постои трик како да се зголеми нивната свежина, на здрав и безбеден начин.

Потребна ви е само една состојка, која сите сигурно ја имате во кујната – оцет!

Ги уништува сите бактерии, па затоа е препорачливо да ставите половина чаша оцет и две чаши вода во сад со бобинки, и оставете го овошјето да стои неколку минути.

По неколку минути, повторно измијте го овошјето во вода и избришете го со хартија. Колку подобро ги исушите, толку подолго ќе траат.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 3 МАЈ 2021 ГОДИНА

Најслаткото што ќе го видите денес – Мајка патка ги учи своите мали патчиња да скокаат во вода