in ,

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на белата облека

Сите се потат, но никој не сака да ја облекува омилената маица само за да им ги трие жолтите дамки од пот под пазувите.

Дамките не само што се создаваат затоа што многу се потите, туку и антиперспирантите што ги користите придонесуваат за нив. За да ја зачувате облеката натопена во пот од ѓубре, Каролин Форте, директорка на Лабораторијата за апарати за домаќинство и производи за чистење на Институтот за добро домаќинство, ги сподели своите методи за отстранување на дамките од пот од бели и обоени кошули.

Како да ги отстраните дамките од пот од белите маици?

Нанесете оцет на дамките од пот со сунѓер, а потоа ензимски детергент. Потоа ставете ја маичката да се мие на највисока температура што ткаенината може да ја издржи, а за особено тврдоглави дамки додадете белило. Потопувањето на маиците во раствор на детергент и вода пред миење исто така може да помогне во отстранување на жолтите места. Оставете да се сушат во воздухот додека не бидете сигурни дека дамките од пот исчезнале, бидејќи топлината на машината за сушење може да ги направи дамките уште потрајни.

Како да се отстранат дамките од обоена кошула?
Започнете со проверка на етикетата на вашето парче облека. Работите што се дозволени само на хемиско чистење треба да одат директно кај професионалци. За останатото кое можете да го направите и сами, повторете ја постапката како со белите маици. Прво натопете ги дамките со оцет, а потоа втријте течен детергент со ензими во нив и исперете ги на највисока температура што ткаенината може да ја издржи. И сушете ги маиците во боја на воздух, а не во сушара. Можете да ги натопите маиците во раствор на детергент и вода половина час пред миење.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

МАЈ ЌЕ БИДЕ МЕСЕЦ ЗА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ КАЈ ОВИЕ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ

Диета со јод – Тајната на долговечноста на постарите лица