in , , , ,

5 придобивки од возењето велосипед од кои вашето тело ќе доживее препород

Пристигна пролетта, а со тоа и подобро време и активности на чист воздух. Ако веќе не сте, добро е време да вклучите велосипедизам во вашите секојдневни активности.

Има многу придобивки од овој вид рекреација, а освен што ќе се чувствувате подобро, вашето тело ќе „профитира“. Медицинскиот факултет на универзитетот Харвард на својата веб-страница истакна пет важни придобивки од велосипедизмот.

Ги штити зглобовите
Кога возите велосипед, целата ваша тежина ја пренесувате на силните карлични коски. Кога одите или трчате, тежината се префрлува на нозете предизвикувајќи да страдаат зглобовите. Возењето велосипед е добро за сите луѓе кои имаат проблеми со болки во зглобовите или артритис.

Овозможува аеробни вежби
Аеробните вежби се карактеризираат со многу умерен интензитет и тие се, пред сè, насочени кон подобрување на нашето здравје. Возењето велосипед е одлична форма на аеробно вежбање поради педалата, што ја подобрува работата на нашето срце и мозок и има големо влијание врз крвотокот. Исто така, го стимулира лачењето на ендорфин (познат и како хормон на среќата), што го подобрува нашето расположение.

Ги зајакнува мускулите
Кога возите велосипед, користете ги скоро сите мускули, особено мускулите на задникот, квадрицепсните бутни мускули и мускулите во чаршафите. Заради исправена положба, абдоминалните мускули „работат“ и помагаат да се балансира, а ги користиме и мускулите во рацете и рамената.

Олеснува разни дневни активности
Придобивките од велосипедизмот се пренесуваат на одржување рамнотежа, одење, стоење, издржливост и качување по скали. Сите видови физичка активност ќе станат полесни благодарение на велосипедизмот.

Помага во зајакнување на коските
Активностите како што се педалата, во кои телото мора да се спротивстави, ја зголемуваат густината на коските. Намалената густина не е занемарлив проблем бидејќи може да доведе до остеопороза.

Сигурно не би било лошо да се консултирате со вашиот лекар пред да започнете интензивно возење велосипед, особено ако имате срцеви проблеми, артритис или тенки коски.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Хороскопски знаци кои ги очекува голема љубов оваа пролет

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 13 АПРИЛ 2021 ГОДИНА