in ,

Прашање кое може да биде знак дека вашиот партнер размислува за неверство

Причините за измама се разновидни и се предмет на субјективните впечатоци на поединците. 

Ешли Медисон е име на специјализирана веб-страница од Канада која поврзува оженети лица кои сакаат да имаат вонбрачна врска. За време на карантинот предизвикан од пандемијата на коронавируси, бројот на нивните корисници се зголеми на дури 70 милиони. Едно нивно истражување спроведено на 1.300 корисници открило дека 41 процент од луѓето во врска размислувале барем еднаш да го изневерат својот партнер, а дури 64 проценти биле само жртви на изневерување на својот партнер.

Причините за измама се разновидни и се предмет на субјективните впечатоци на поединците. Некои го прават тоа затоа што не добиваат доволно внимание од својот партнер, други го изгубиле интересот за своите најблиски поради промените во физичкиот изглед и силата, а трети затоа што немаат правилен сексуален живот со своите сопружници.

Без оглед на причините за измамата, постојат суптилни знаци кои укажуваат на тоа дека ова дело ќе се случи, а кои исто така можат да помогнат да се спречи. Најчестиот знак дека некое лице сериозно размислува за изневерување е камуфлиран во навидум невино прашање што му го поставува на својот партнер: Можеме ли да пробаме нешто ново во кревет? Ова прашање е добар показател за емоционалната состојба во која одредена личност се наоѓа во врска или брак, а особено ако на друг начин не е директен во изразувањето на своите желби во спалната соба. Веројатно го поставила затоа што повеќе не може сама да се справи со натрупаното незадоволство и е подготвена да стори нешто во врска со тоа. Понатамошниот развој на ситуацијата во голема мера зависи од одговорот на ова прашање, а пред се од подготвеноста за отворено дискутирање на проблемите и изнаоѓање решенија. И не, мажите не размислуваат единствено за изневерување затоа што се „опседнати со секс“. И на жените им треба.

Покрај тоа, социологот Алиша М. Вокер, автор на „Тајниот живот на мамената сопруга“, го проучувала неверството на жените и открило дека жените најверојатно изневеруваат затоа што имаат секс без секс и / или секс без оргазми со своите сопрузи. Колку секс е доволно за да ги задоволи мажите и жените? Овој одговор варира во зависност од специфичните потреби на поединците. Најдобар начин да го откриете одговорот на тоа прашање е искрено да разговарате со вашиот партнер.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0

Преносна куќичка од 7,5 квадрати за кампување која можете да ја поставите каде ќе посакате

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 8 АПРИЛ 2021 ГОДИН