in , , ,

РЕЦЕПТ: Направете сами здрав мајонез за сите закуски

Ќе бидете среќни да знаете дека не мора да се откажувате од омиленото ширење затоа што за тоа постои поздрава алтернатива.

Многу луѓе не можат без овој додаток на храна. И, мора да признаеме дека одлично оди со секој сендвич, палачинка, тортилја. Сепак, познато е дека мајонезот има исклучително висока калориска вредност и не е многу здрави состојки, така што нашето тело не е премногу среќно кога го консумираме. Затоа ќе бидете среќни да знаете дека не мора да се откажувате од омиленото ширење затоа што за тоа постои поздрава алтернатива.

Направете свој здрав мајонез од само неколку состојки дома.

СОСТОЈКИ:

  • 100гр индиски ореви
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1/2 лажичка морска сол
  • малку сецкан зачин

ПОДГОТОВКА:

Потопете ги индиските ореви во вода најмалку еден час. Потоа ставете го во мешалка со маслиново масло, сол и малку вода, и сè мешајте две-три минути.
Украсете го со зачин. Добивате здрав мајонез од зеленчук што можете да го комбинирате со различни јадења.

Пријатно!

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 5 АПРИЛ 2021 ГОДИНА

Добил 24 милиони евра на лото, го промашил рокот за подигнување и останал со празни раце!