in , , ,

РЕЦЕПТ: Зелени палачинки за здрав почеток на пролетта

Green pancakes with spinach and blueberries, healthy snack, vegetarian food

Зелените палачинки се исклучително вкусни и здрави, а на пролет можат да бидат ризница на многу важни елементи потребни за организмот, како што е железото. Затоа, одете на пазар или во природа и послужете со треска, спанаќ или зелена боја.

Ако сè уште не сте ги откриле придобивките од Сремуша, крајно време е да го промените тоа! Ова диво јадење растение најчесто се користи во супи и салати, но од него можете да направите и вкусни палачинки. Овој кромид е познат по своите лековити својства: го намалува крвниот притисок, богат е со витамин Ц, спречува акумулација на холестерол во крвта, го стимулира срцето, помага во нормализирање на метаболизмот итн.

СОСТОЈКИ:

  • 200 гр сенф, спанаќ или зелка
  • 2 јајца
  • 2 дл вода
  • 200 гр брашно
  • сол
  • крем сирење или намачкајте по желба

ПОДГОТОВКА:

1. Во блендер или со миксер за стапчиња, исечете го кромидот со вода една минута или две додека не добиете целосно зелена течна смеса.

2. Во сад изматете ги јајцата со брашното и додадете ја зелената смеса (тестото треба да изгледа малку подебело отколку за класичните палачинки), а потоа додадете сол.

3. Печете ги палачинките и пополнете ги со крем сирење во кое сте измешале неколку лисја сецкан сремуш или со солен намаз по желба.

Добар апетит!

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 3 И 4 АПРИЛ 2021 ГОДИНА

ОТЕЦ ФИЛИП ИВАНОВ ДОНИРАШЕ ПАКЕТИ ЗА СИТЕ БОЛНИ ОД КОВИД-19 ВО ВЕЛЕШКАТА БОЛНИЦА