in , ,

Древниот град Петра – Скриен скапоцен камен во пустинскиот песок и огромните карпи на Јордан

Патот низ пустината северно од земјата е долг, но тие велат дека се исплати да се помине низ него уште сто пати. Вакви сцени нема да видите ниту во најубавите филмови. Замислете го јорданскиот град Петра или познатите американски кањони – но без никакви траги од луѓе. Само пустински песок и огромни карпи.

Звучи убаво, но без старите богатства во карпите на Петra, тој губи малку од својата импресивност, нели? Но, што ако наместо ризница, имате убава оаза, езеро што патува меѓу карпи, а во водата до колена куп камили уживајќи во прскање? Веќе звучи како идилично место за мешање со природата и мирот во пустината. Добрата вест е дека такво место постои. Напуштени, недопрени од човечка рака и достапни за оние кои се подготвени да започнат малку посилно патување. Сместено е во една од најмалку посетените земји во светот, Чад.

За повеќе кликнете на наредниот линк: Древниот град Петра

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ОТЕЦ ФИЛИП ИВАНОВ ДОНИРАШЕ ПАКЕТИ ЗА СИТЕ БОЛНИ ОД КОВИД-19 ВО ВЕЛЕШКАТА БОЛНИЦА

Петто годишно време – Северна Европа ја зафати чуден природен феномен