in , , ,

Тајниот напиток на кралицата Елизабета за долговечност

Со години се пишуваше дека тајната на долговечноста на кралицата Елизабета е всушност во пијалокот! Кралицата Елизабета ќе го прослави својот 95-ти роденден на 21 април, и сè уште е исклучително витална. Според некои експерти, кралицата ја должи оваа виталност на едноставниот коктел што го пие со години.

Одамна е познато дека џин е еден од нејзините омилени алкохолни пијалоци, а коктелот, за кој велат дека го консумира секој ден, наводно се прави со џин. Тоа е комбинација од џин и слатко ароматизирано вино, а точната количина за правење на овој коктел, како што пишува магазинот „Пипл“, ја открил Пол Вјјкран, кој секој ден го подготвува овој пијалок за кралицата.

„За една чаша коктел ви требаат 50 мл вино и 25 мл џин. Додадете алкохол и неколку коцки мраз во шејкерот за коктели, а потоа добро промешајте додека течностите не се соединат целосно. Конечно, парче лимон се додава во чашата мартини во која се служи овој пијалок, а пијалокот се послужува ладен“ – опиша Пол.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 31 МАРТ 2021 ГОДИНА

Пролетен впечатлив стил кој на сите ни го привлекува вниманието