Сигнали кои вашето тело ви ги дава и се знак на здравствени проблеми


Постојано слушаме за тоа како треба внимателно да ги следиме сигналите што ни ги испраќа нашето тело. И да, човечкото тело е неверојатно во многу нешта, и меѓу другото, во тоа што постојано ни испраќа пораки за нашето здравје.

Препознајте што ви кажува вашето тело и што ви недостасува од вашата диета. Постојат неколку вообичаени проблеми кои можат да бидат предизвикани од недостаток на хранливи материи во организмот.

Крварење на непцата
Можеби не конзумирате доволно храна богата со витамин Ц. Крварењето на непцата може да биде знак на многу работи, вклучително и гингивит, или може да се појави како резултат на премногу четкање или забен конец. Зголемената потрошувачка на витамин Ц може да помогне при одредени проблеми со крварење. Сигурно нема ништо лошо во додавањето на повеќе витамин Ц преку храната, и постојат едноставни начини да се направи тоа. Закуска со пиперки и брокула, а во текот на денот изберете овошје богато со витамин Ц, како што се портокали и други агруми, киви и бобинки.

Кревка коса или опаѓање на косата
Губење на косата може да се појави од неколку причини. Може да биде генетско или предизвикано од хормонални проблеми: може да го доживеете по породувањето или по стресен настан во животот. Исто така, во последно време има извештаи за луѓе кои биле подложени на ковид-19, и кои подоцна имале проблеми со опаѓање на косата. Може да биде и несакан ефект при користење на одредени лекови или може да биде поврзан со други здравствени проблеми како што се проблеми со тироидната жлезда. Губењето на косата исто така може да покаже дека може да имате недостаток на протеини и есенцијални масни киселини.

Студија објавена во „Журнал на меѓународното друштво за дермоскопија“ откри дека одредени недостатоци во исхраната, исто така, влијаат на структурата и растот на косата. Покрај цинк, ниацин и биотин, аминокиселините, кои ги има во протеините, и есенцијалните масни киселини се откриени како основни компоненти на здравата коса. Исто така, откриено е дека прекумерното внесување на витамин А и селен може да резултира во опаѓање на косата.

Црвена кожа
Лошата исхрана и сонцето се непријатели на здравата кожа и има многу истражувања што го докажуваат тоа. Неодамнешна студија од Универзитетот во Калифорнија покажа дека типична западна диета, диета богата со преработена храна богата со маснотии и шеќер, заедно со мало внесување на цели зрна, овошје и зеленчук, е поврзана со воспаление на кожата и псоријаза кај глувците. За да го намалите ризикот, насочете се кон диета со целосна храна, растителни влакна и ограничена количина на заситени масти.

Запек или надуеност
Запек и последователна надуеност може да се појават поради недоволно внесување на вода и влакна. Повеќе студии за ефектите на влакната во исхраната покажуваат дека премалку влакна можат да доведат до дигестивни проблеми. Проблемите со запек може да се намалат ако ги имате вистинските основни состојки, влакна и вода во вашата исхрана. Препорачаната количина на влакна е помеѓу 25 и 35 грама на ден од извори како што се овошје, зеленчук, ореви, семиња и цели зрна. На овој начин, освен што внесувате доволно влакна во вашата исхрана, ќе бидете сигурни дека сте добро хидрирани. Дехидрацијата е клучна компонента за влошување на запекот.

Рани кои многу бавно заздравуваат
Ова може да се должи на недостаток на витамини од групата Б во вашата исхрана. Иако постојат неколку причини за тешко заздравување на раните, како што се хронични болести и стареење, студиите покажуваат дека причината може да биде и недостаток на витамини од групата Б, пишува Денес. За да внесете точна количина на овој витамин во вашата исхрана, фокусирајте се на житарките, посно месо, јајца, мешунки и зеленчук со темно лиснат зеленчук.

Извор: srekja.mk

Previous FIFA 21 СТРИМ: Поздрав до Аднан Куртов
Next СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 31 МАРТ 2021 ГОДИНА

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *