in , , ,

РЕЦЕПТ: Брза и лесна пилешка салата за сите гурмани

Кога ќе одлучиме да се грижиме за калориите и она што го јадеме, обично се префрламе на салати. Постојат многу варијации на темата пилешка салата, а денес ви донесуваме една направена за вистински гурмани. Вкусно е, брзо се подготвува и кога ќе го испржите нема да бидете гладни брзо.

СОСТОЈКИ:

 • пилешко филе
 • помала зелена салата
 • домат, краставица, црвен пипер, млад кромид
 • малку панцета
 • 2 варени јајцаПрелив:
 • 2 лажици павлака
 • 1 лажица сенф
 • 1 кечап и мајонез
 • 1 лажица балсамик
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 чешне лук

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Пилешкото филе исечете го на помали коцки и пржете. Кон крајот, ставете го во тава и тенки, мали парчиња панцета да се пржат заедно. Излупете го и исечете го зеленчукот. Јајцата сварете ги тешко и исечете ги на осми.
За преливот измешајте ги сите состојки.

Добар апетит!

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0

Кучињата кои станаа популарни поради тоа што личат на луѓе – Запознајте ги Рони и Реџи

Однесување кое кај мажите открива дека се несигурни