in , ,

Корисни трикови – За што сè можете да употребувате сапун

Корисни примени на сапунот во домаќинството освен за лична хигиена

Може да го отпетла патентот
Ако патентот ви е заглавен, доволно е да поминете со сапунот неколку пати на предната страна, што треба да ви го олесни влечењето.

Мешавина од сапун и масло ги штити вашите растенија
Ако сакате да ги заштитите растенијата од тли и грини, измешајте 1/4 чаша течен сапун со чаша растително масло. Добро измешајте и користете една лажица од оваа смеса измешана со 4 чаши вода и прскајте ги растенијата еднаш неделно.

Ставете сапун во чевлите
Ако сметате дека вашите омилени чевли не мирисаат најдобро по долгото носење, доволно е да оставите еден сапун во нив во текот на ноќта. Ќе мирисаат многу подобро наутро. Повторете го ова на секои 2 до 4 недели.

Спречува замаглување на огледала во бањата
Бришење на огледалото во бањата со сув сапун. Користете сува крпа за да ги отстраните трагите ако останат. Слој сапун ќе спречи замаглување на огледалото за време на капење или туширање, без разлика колку е создадена пареа.

Облеката во плакарот ќе мириса подобро
Овој трик го користеа сите наши баби – едноставно ставете сапун во плакарот или фиоката каде ја чувате облеката. Сапунот ќе апсорбира непријатни мириси и ќе служи како благ освежувач на воздухот.

Помага при каснување од комарец
Тријте го местото каде што комарецот ве гризна со влажна сапуница и за само неколку минути чешањето ќе се намали.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ХИТ HITMEN 3 ВИДЕО НА АЗИРУС ГЕЈМИНГ: Cov-id 47

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 23 МАРТ 2021 ГОДИНА