in ,

Месечево млеко – Најдобриот напиток против несоница

Секој ден се појавуваат нови трендови во здравата исхрана на социјалните мрежи и на Интернет. Веројатно веќе сте виделе пијалоци во боја на виножито, но дали знаевте дека постојат и здрави верзии кои можат да ви помогнат да заспиете, а истовремено да ве воодушеват со својот изглед?

Што е месечево млеко?
За секој што има проблеми со спиењето, млекото отсекогаш било докажан пијалок за смирување на умот и телото. Постојат различни начини да се подготви со други состојки за полесен сон, а може да се користат и билни верзии на млеко.
Месечево млеко е една од оние природни помагала за помирни ноќи и доаѓа од старата ајурведска традиција на пиење млеко за подобрување на сонот. Најдоброто од месечното млеко е што не мора строго да следите одреден рецепт, но можете да го „размачкате“ со состојките што ги имате во кујната, пишува порталот „Shape“.

За да ја направите вашата доза на природен лек за спиење, ви треба млеко по ваш избор, здрави додатоци и малку фантазија за да го направите вашиот пијалок Инстаграм. Можете да додадете куркума во млеко, како во рецептот за златно млеко, лековито масло од ЦБД, цвеќиња за јадење и сè што одговара на вашиот вкус, и нема да ви биде тешко да заспиете.

Како месечевото млеко ви помага да заспиете?
Сè е во создавање атмосфера. Топлото млеко е еден од најпрепорачаните пијалоци за подобрување на спиењето. Се претпоставува дека ова се должи на психолошкиот ефект на пиење млеко, што ќе ве направи подготвени за спиење, особено ако се одлучите за млеко од соја. Млекото од соја има повеќе магнезиум во својот состав отколку кравјото, а инаку, зголемувањето на нивото на магнезиум во исхраната помага да се елиминира несоницата.

Изборот на соодветни додатоци може дополнително да помогне – за поедноставни верзии на вашето млеко од месечината, можете да додадете малку мед за да го намалите производството на хормонот орексин во мозокот, што е поврзано со будност.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 20 И 21 МАРТ 2021 ГОДИНА

Зошто кога ќе кивнеме велиме баш „на здравје“?