in , , ,

РЕЦЕПТ: Карамелизирани банани со цимет, ореви и бадеми за сладок почеток на денот

Пржени банани можете да јадете самостојно, но добро одат и со лажичка сладолед или грчки јогурт, со палачинки и вафли. Може да ги послужите и на палачинки или на тост. Тие се карамелизирани однадвор и меки и слатки одвнатре.

Користете зрели банани, но не и премногу зрели. Бананите омекнуваат со пржењето, па зрелите банани ќе станат претерано кашести. Времето на подготовка е десет минути, а оваа количина е доволна за две до четири порции.

СОСТОЈКИ:

  • 2 банани исечени по желба
  • 1/2 лажиче цимет
  • 1 лажица путер
  • 2 лажици мед
  • 50 ореви
  • 50 гр бадеми

ПОДГОТОВКА: 

1. Во тава на средна топлина измешајте цимет, путер и мед додека не се стопат и соединат.

2. Додадете парчиња банана и пржете ги четири минути додека не почнат да се карамелизираат и да добијат златно-кафеава боја. Доколку е потребно, прилагодете ја температурата и времето за готвење така што бананите не изгорат.

3. Превртете ги сите парчиња банана и пржете ги уште четири минути додека не зарумени другата страна.

4. Ставете ги веднаш на чинијата, посипете ги со лисја од орев и бадем, а може и со лажичка сладолед, јогурт, палачинки, вафли или тост.

Пријатен апетит!

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Преслатко – Мигот кога таткото лав го запозна за прв пат своето младенче

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 20 И 21 МАРТ 2021 ГОДИНА