in , , ,

Водопадот кој исчезнува во пештера и никој не сака да му пријде – Што е толку посебно за Батара Горге

Водопадот на клисурата Батара се наоѓа во Либан во пештера позната како „Пештера од три моста“, во недопрен пејзаж стар околу 160 милиони години.

Пештерата беше откриена само пред нешто повеќе од 60 години, а беше истражена и мапирана пред само триесет години. Водопадот е најобилен за време на пролетта кога се топи снегот околу пештерата и кога големи количини на вода исчезнуваат во бездна длабока 255 метри со звук на грмотевици. Научниците ја обоија водата во осумдесеттите години за полесно да се следи, блиското село Мгарет ал-Гауагир.

За повеќе кликнете на наредниот линк: Водопадот кој исчезнува во пештера

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

РЕЦЕПТ: Крцкав леб полнет со топено сирење и лук – Одличен за појадок и вечера

Внукот од ќерка на Љубе Џипунот на 1 Април ќе полни 39 години