in ,

Кората од лимон е покорисна отколку што сте мислеле – Начини на кои можете да ја употребувате

Кората од лимон може да се користи на многу начини, но што е најважно, таа е многу побогата со витамин Ц отколку исцеден сок од лимон! Доволно е да се направи споредба помеѓу 100 грама сок и 100 грама кора од лимон – кората има 3 пати повеќе витамин Ц, 1,5 пати повеќе калиум и дури 22 пати повеќе калциум.

Секако, пред да користите кора од лимон, проверете дали лимонот има органско потекло и дека не биле користени пестициди за време на неговото одгледување.

Предлагаме 5 начини да користите кора од лимон:

Oтстранување камен
Истурете вода во садот од кој сакате да го отстраните натрупаниот варовник и додадете кора. Гответе 15 до 20 минути на тивок оган. По готвењето, вашето јадење ќе биде чисто, а целата куќа ќе има мирис на лимон.

Освежувач на куќи
Говорејќи за мириси, варете кора од лимон на тивок оган 15 до 30 минути, а ако сакате, можете да додадете неколку капки есенцијално масло или зачини како анасон или цимет во водата. Куќата ќе ви мириса фантастично, а готвењето може да го повторите неколку пати во текот на денот.

Чистење на даска за сечкање
Измешајте лажичка сода бикарбона со малку вода или сок од лимон, а добиената смеса нанесете ја на табла и добро тријте со кора од лимон. На сличен начин, можете да исчистите разни дрвени површини.

Спреј за дезинфекција
Истурете 2 чаши дестилирана вода во сад со капак и додадете кора од лимон и десет капки есенцијално масло со антибактериско дејство (лаванда или чајно дрво). Покријте го садот и оставете го да стои неколку часа (можеби преку ноќ), а потоа процедете ја смесата и истурете ја во распрскувачот. Спрејот можете да го користите за сите работни површини, а спрејот е 100% природен и безбеден и за деца.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Таа повеќе нема да биде здрава: Пет грешки кои ја уништуваат салатата

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 12 МАРТ 2021 ГОДИНА