in , ,

Јапонски милијардер бара осум луѓе за патување до Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава започна потрага по осум лица кои ќе му се придружат како први приватни патници на пат околу Месечината со Спејс Х Илона Маска.

Тој првично планираше да покани уметници на еднодневно патување закажано за 2023 година, според Ројтерс.
„Проектот Риггд ќе им даде можност на луѓето од целиот свет да се приклучат на ова патување. Ако се гледате себеси како уметник, тогаш сте уметник “, рече Маезава. Првата фаза на пријавување трае до 14 март.

Маезава е познат по своите колекции на уметнички дела и суперавтомобили, како и по подароци во готовина, поради што има најмногу следбеници во Јапонија на својот профил на Твитер. Минатата година тој започна краткорочна документарна потрага по нова девојка која ќе му се придружи на патувањето, пред да се пензионира, наведувајќи ги како „мешани чувства“.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 10 МАРТ 2021 ГОДИНА

Научниците потврдија дека СРЕЌАТА навистина се привлекува преку потковици, бубамари и детелинки