Научниците потврдија дека СРЕЌАТА навистина се привлекува преку потковици, бубамари и детелинки


Американските истражувања покажуваат дека носителите на среќата навистински делуваат, но само под услов да верувате во нив.

Голферите кои играа со „среќна топка“ успеале да ги погодат двојно повеќе во дупката од оние што би сакале да се потпираат единствено на сопствената вештина. Иако амајлиите можат да работат во спортот, тие нема да помогнат во обложувалници или да откријат добитни броеви на билетот за лотарија. Детелина со четири лисја, шепи на зајаци или среќна долна облека изгледаат како еликсир на самодоверба, благодарение на што околу три четвртини од суеверните луѓе (толку многу се верува дека постојат) може да имаат поголеми шанси да освојат, да добијат работа или љубов. Истиот редослед на облекување на опремата на спортистите е извор на сила и оптимизам. Пронајдените потковици носат голема среќа и штитат од несреќа, молња и оган. Ако беа ставени во лулка, тие ќе ги заштитуваа малите бебиња од зли духови, а исто така ќе удреа во влезната врата за да ја одржат куќата безбедна.

Бубамара
Бубамарата носи среќа на оној што ќе му слета на раката. Се брои сè додека не одлета за да открие колку години ќе живее или кога ќе се омажи девојче. Ако таа се избрка – тоа ќе донесе несреќа.

Капина
Помага против болести и магија ако некое лице помине под грмушка од капина. Во Англија, тоа се избегнува, бидејќи се верува дека ѓаволот паднал во грмушка и го проколна (поради што добил таква боја).

Копче
Ако копчето се откине рано наутро, денот ќе донесе несреќа, како и ако случајно ја облечете облеката наопаку. Во утринските часови, исто така, среќа е да се види оџачар, а потоа треба да земете копче и да посакате желба.

Седум
Иако седум е среќен број, за деновите во месецот што ги содржат (7, 17 и 27) подобро е да не планирате патувања, испити или свадби затоа што носат несреќа.

Лук
Лукот го прави човекот отпорен на удари и убоди, а доколку се носи во џеб, ќе го олесни одењето. Ако се обеси во собата, ќе ги преземе сите болести и ќе ги заштити жителите, пренесуваат медиумите.

Извор: srekja.mk

Previous Јапонски милијардер бара осум луѓе за патување до Месечината
Next СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 11 МАРТ 2021 ГОДИНА

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *