in ,

Во Израел се одржа првиот концерт само за вакцинирани

Израел е првата земја што организира концерт за неколку стотици луѓе кои биле вакцинирани против вирусот корона.

Концертот, организиран од градската администрација на Тел Авив, го одржа израелскиот поп-пејач Иври Лидер на стадионот „Блумфилд“, кој прима 30.000 гледачи. Официјално, на концертот присуствуваа околу 500 луѓе и сите носеа маски. Покрај тоа, при влегувањето на стадионот, гледачите морале да покажат потврда од израелското Министерство за здравство дека ги примиле обете дози на вакцината, т.н. „зелен картон“, што важи шест месеци од целосната вакцинација.

Израел започна да ги олеснува ограничувањата во февруари по третиот „локдаун“. Трговските центри и музеи повторно се отворени за сите, но сопствениците на зелени картони добиваат ексклузивен пристап до спортски сали, хотели, театри и концерти, иако со одредени ограничувања. Затворените ресторани и барови треба да бидат вклучени во шемата на зелени картони од следната недела.

Israelis who were allowed to enter an arena after showing their “green pass” (proof of being fully vaccinated against the coronavirus) attend a Green Pass concert for vaccinated seniors, organised by the municipality of Tel Aviv, on February 24, 2021. – Israel recently took a step towards normalcy, re-opening a raft of businesses and services from pandemic lockdowns, but with some only available to fully vaccinated “green pass” holders. Nearly three million people, almost a third of Israel’s population, have received the two recommended doses of the Pfizer/BioNTech coronavirus vaccine, the world’s quickest inoculation pace per capita. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

Животот сè уште не се врати во нормала, но е на добар пат. Хотелите повторно прифаќаат резервации и се слуша дури и музика во живо. И додека маските остануваат задолжителни, многу постари лица, вакцинирани, престанаа да ги носат на отворено.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Рецепт за подготвување на Јапонска вода – Напиток кој топи маснотии и уништува вируси

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 6 И 7 МАРТ 2021 ГОДИНА