in , ,

Неверојатно – Снимен е спектакуларен блесок од експлозија на метеор

(ВИДЕО) Блесок на метеорска експлозија што експлодира во атмосферата на Земјата е снимен од највисоката зграда во Торонто.

„Дали е тоа птица? Дали е тоа авион? Дали е тоа метеор?
Во истиот момент во времето, нашите фотоапарати кои се соочуваат со кулата CN во Торонто го фатија овој објект. Не сме сигурни за што станува збор или дали е поврзано. Следете го црвениот круг и кажете ни!“

Метеор со голема брзина прелета над езерото Онтарио, кој експлодираше кога влезе во атмосферата на Земјата. Нема многу видеа од тој настан, бидејќи тој се случил во текот на денот, но камерите поставени на 553 метри високата кула ЦН во Торонто успеале да забележат спектакуларен блесок на експлозија на метеор.

Метеорот влегол во атмосферата на Земјата со брзина од над 90.000 километри на час пред да се распадне со силниот звук на експлозија што се слушнал во американската држава Newујорк и самиот град Newујорк, пренесува Zimo.hr.
Метеорот експлодирал на надморска височина од 35 километри, според податоците на НАСА, меѓу Рочестер и Сиракуза.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Најпознати теории за анализа на соништата – Што ни откриваат тие?

СРЕЌЕН МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП ЗА МАРТ 2021 ГОДИНА