10 нешта кои сигурно не сте ги знаеле но ќе ги научите денес


Светот е полн со интересни факти, но за време на училиште ги учиме само најважните. Нема ништо спорно во тоа, но тоа не значи дека не можеме да се информираме за работи што нè интересираат или да откриеме некои интересни работи, кои можеби не е многу важно да се знаат, но ќе ви насмеат на лицето.

Токму ваквите 10 факти ќе ви бидат откриени во следните редови, од страницата Фактуризам.

1. Во Канада има затвор за бели мечки

2. Дури 29.000 објекти направени на Земјата кружат околу нашата планета

3. Медот никогаш не се расипува

4. Наутро сме 1 см до 2 см повисоки отколку навечер, бидејќи во текот на денот ‘рскавицата на’ рбетниот зглоб се намалува од напорот

5. Кралицата Елизабета Втора служеше како автомеханичар во армијата за време на Втората светска војна

6. Лимонот плови во водата а лиметата тоне

7. Салвадор Дали го дизајнираше логото на лижавчето „Chupa Chups“

8. Телото на тенисер испушта просечно 3 литри пот за еден час

9. Синиот модар патлиџан содржи никотин

10. Нема сообраќаен знак СТОП во Париз.

Извор: srekja.mk

Previous СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 1 МАРТ 2021 ГОДИНА
Next РЕЦЕПТ: Чоколадно суфле на кое ретко кој може да му одолее

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published.