in ,

Изгледот на кожата укажува на здравствевни проблеми – Што открива вашата кожа за вашето здравје?

Кожата на лицето може да укаже на посериозни здравствени проблеми, а два едноставни теста ќе го откријат вашето здравје.

Кожата е нашиот најголем одраз, но исто така и одраз на нашата внатрешна состојба. Ако досега не сте обрнале внимание на одредени сигнали и промени во нив, време е да го сторите тоа. Оставете овие два едноставни теста да ви помогнат во тоа – за кожата на лицето, како и оној за пределот околу очите. Секој од нив може да укаже на одредени здравствени проблеми за кои можеби не сте ни свесни. Се разбира, постојат соодветни решенија!

Што открива вашата кожа за вашето здравје?

Тестирајте ја кожата на лицето
Измијте се наутро, а потоа избегнувајте употреба на производи за нега според редовен распоред. Еден час подоцна, притиснете парче чиста хартија (слој хартија со ткиво) на областа помеѓу веѓите и – по неколку секунди – проверете дали има траги од маснотии на неа. Инаку, во Т-зоната на лицето е највисока концентрација на лојните жлезди. Повторете ја истата постапка еден час пред да одите во кревет. Ако забележите траги од маснотии на хартијата, можеби тоа не е само вашиот тип кожа.

Што можат да покажат резултатите?
Забрзаното производство на себум може да се должи на хормоналната нерамнотежа. Екстремната маснотија на кожата може да биде предизвикана од вишок на хормон дихидротестостерон, кој го активира производството на себум. Ако вашите периоди се исто така неправилни, или се појави влакнетост на неочекувани делови (над горната усна или на брадата), проверете дали е хормонален статус.

Кое е решението?
Во зависност од резултатите од анализата на хормоните, лекарот може да препише соодветна хормонска терапија. Покрај тоа, можете да ги ублажите последиците од прекумерното подмачкување (мрсна или комбинирана кожа) со употреба на матирачки, навлажнувачки крем.

Тестирајте ја кожата околу очите
Спијте најмалку осум часа – за викенд, на пример. Ако сè уште имате темни кругови под очите на лицето, ќе биде потребно да се направи ревизија на диетата.

Што можат да покажат резултатите?
Темните кругови под очите можат да бидат показател за анемија, а отекувањето на очните капаци може да укаже на задржување на течности во ткивата, најверојатно поради прекумерно внесување сол. Кога јадете многу солена храна и не пиете доволно вода, тогаш течноста се задржува во организмот – претежно во пределот под очите.

Кое е решението?
Ако ви пречи темните кругови под очите, направете тест на крвта (комплетна крвна слика) и утврдете дали анемијата е можна причина за овој проблем. Ако се најде недостаток на железо, вашиот лекар треба да препише соодветен додаток или да ви даде упатства за одредени промени во исхраната. Општо, потребно е да се зголеми внесувањето храна богата со минерали, како што се брокула, пршута и зелен зеленчук со лисја. Што се однесува до отекувањето на делот под очите, најдобро е да бидете физички активни. Прошетајте брзо, прескокнете го јажето – тоа ќе го стимулира лимфниот систем да го елиминира вишокот течности од телото. Додека не ги постигнете овие резултати на природен начин, со исправување на исхраната и вежбање физичка активност – маскирајте ги темните кругови под очите со коректор.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 ФЕВРУАРИ 2021 ГОДИНА

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 25 ФЕВРУАРИ 2021 ГОДИНА