in , ,

Планинар на Алпите пронајден после 7 дена – Кучето му помогнало да преживее

Еден човек кој пешачел со куче на италијанските Алпи преживеал седум ноќи на отворено по пад во кој го скршил скочниот зглоб.

Спасувачките екипи во хеликоптерот забележале маж како лежи во близина на поток во четвртокот на планините северно од Удине во североисточна Италија. Тој беше покриен со лисја, но во близина го видоа неговото спасувачко ќебе, пишува Би-Би-Си.

Мажот (33) бил гладен и жеден, но рекол дека неговото мешано раса куче Еш, кое било цело време со него, „му помогнало да преживее“. Пронајден е на надморска височина од скоро 700 м.

Еден човек од Трст се наоѓал во дел од долината Вензонаса надвор од опсегот на неговиот мобилен телефон. Неговата девојка во средата ја известила спасувачката служба. Во претходните години, тој одел на слични скокови и престојувал во планински колиби или импровизирани засолништа.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Него сите го знаете, ама знаете ли како изгледа мајка му на Кире Лазаров? (ФОТО)

Урнебесни фотографии на мажи кои позираат со своите пивски стомаци како трудници