in , ,

Во Рио де Жанеиро се одржа карневал на кучиња – Веселите сопственици ги облекоа своите миленици во најлудите костими

Карневалот во Рио де Жанеиро и придружните прослави оваа година беа откажани, но сопствениците на кучиња од тој град се собраа да продефилираат со своите костумирани миленици во конкуренција за најдобар костим.

Традиционалните улични забави и паради околу Самбадром беа откажани поради коронавирус, но кучињата имаа пет минути на „Блокао“.
Името на настанот е паричка од „као“ – куче на португалски јазик и „блоко“ – забава за карневал.

Кучињата и нивните сопственици ја одржаа својата парада во приватен клуб, бидејќи вообичаеното место Атлантик Авенија покрај плажата Копакабана беше затворено. Како дел од борбата против епидемијата, градоначалникот на Рио ги забрани сите јавни прослави.

Повеќе погледнете на наредниот линк: веселите сопственици ги облекоа своите миленици во најлудите костими

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Нешта кои укажуваат на генијален ум – Дали ги имате овие навики?

Тлејлерот од најновиот филм MORTAL KOMBAT