Појадокот е најважен – Нешта кои треба да ги знаете и се од голема корист


Експертите се согласуваат дека појадокот е многу важен оброк. Ви обезбедува енергија што ви е потребна за тој ден, а некои истражувања исто така покажуваат дека може да го намали чувството на глад и ризикот од развој на дебелина и други метаболички нарушувања.

Сето ова не значи дека треба да јадете веднаш штом ќе ги отворите очите. Ако сте гладни точно наутро, тогаш не заборавајте да јадете, а ако не сте во ред, во ред е да почекате. Многу е важно да го слушате вашето тело, изјави диетичарот Бет Блустон од Институтот за велнес клиника Кливленд и предупреди дека е вистинско време за оброк кога ќе почнете да чувствувате глад. Никогаш не го одложувајте оброкот бидејќи може да ве натера да земете некоја нездрава храна како пецива побрзо или подобро.

Кога е крајно време да се јаде?
Експертите се согласуваат дека првиот оброк треба да се јаде околу 9 или 10 наутро. Ако се разбудите во 7, појадувате во 10, ручате во 14 часот и вечерајте околу 17 часот или 18 часот, тоа е во ред. Но, ако појадувате напладне и во текот на денот имате време за само уште еден оброк, тоа значи прескокнување оброци. Треба да јадете најмалку на секои четири часа, објасни дијабетичарката Сандра Аревало од Американското здружение за дијабетес.

Јадење пред утрински тренинг или не?
Постојат исклучоци од правилото „слушај го своето тело“. Имено, добро е да се јаде пред тренинг ако вежбате наутро затоа што може да ви помогне да избегнете хипогликемија. Некои истражувања покажуваат дека вежбањето на празен стомак ќе го подобри согорувањето на мастите, но тоа не значи дека доведува до побрзо и подобро слабеење.

Како да се балансира оброкот?
Препорачливо е да јадете околу 10 грама протеини (грчки јогурт или две јајца) за да се чувствувате сити. Но, мастите се исто така важни, но важно е да се внимава од каде потекнуваат (ореви, екстра девствено маслиново масло). Избегнувајте сланина и друга преработена храна. И на почетокот на денот, не заборавајте да обрнете внимание на внесот на влакна за чувство на ситост и здраво варење (овошје, зеленчук, цели зрна..).

Предлози за здрави оброци и што не треба да се јаде
За првиот оброк да биде здрав, добра идеја е да ги јадете следниве комбинации: грчки јогурт со ореви или овошје, изматени јајца со зеленчук или зелено „смути“ со јаткасти плодови на пример. Уште поважно е данемате за појадок на менито – десерт или слатко или кафе со слатки колачи затоа што ќе ви ја зголеми енергијата и нагло ќе ја намали.

Дали е проблем брзањето?
Утринскоро брзање е вистински проблем за многумина, а најголемиот виновник е јадење нездрава и брза храна или од друга страна – воопшто непојадување. Со малку добра волја и минимално време, можете да подготвите појадок претходната вечер.
Јајцата можете да ги изматите со сол и бибер и да ги оставите во фрижидер. Исечете овошје или подгответе ореви за утрински јогурт или овесна каша. Замрзнете ги состојките за вашето омилено „смути“ и само изблендирајте го сето тоа наутро.

А што е со кафето?
Не мора да се откажувате од кафето. Во умерени дози, тоа е здрав стимуланс. За повеќето, тоа значи три чаши на ден. Професијата предупредува дека повеќе од тоа може да биде нездраво, лошо да влијае на сонот, да го зголеми крвниот притисок. Важно е да бидете претпазливи колку шеќер ставате во кафето.

Извор: srekja.mk

Previous СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 18 ФЕВРУАРИ 2021 ГОДИНА
Next Богаташката Парис Хилтон се сврши на својот 40-ти роденден и го покажа избраникот (видео)

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *