in ,

Фасцинантната историја на највисоката камена карпа на светот на која никој не може да се искачи

Највисоката камена кула на светот изгледа како точка во Тасманското Море, пограничното море на Тихиот океан помеѓу источниот брег на Австралија и островот Тасманија на запад, Нов Зеланд, Норфолк и Нова Каледонија на исток. Оние што го сретнале тешко можеа да поверуваат колку е огромен. Со своите 562 метри кои се издигнува од синилото, а неговиот врв се чини како да ги допира облаците.

Речиси двојно поголема од Ајфеловата кула, овој камен старец се наоѓа на околу 700 километри северо-источно од Сиднеј. Пирамидата е всушност изгаснат вулкан чиј единствен врв останал над водата, а последен пат беше активен пред седум милиони години.

Повеќе погледнете на наредниот линк: највисоката камена карпа на светот

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

РЕЦЕПТ: Топло чоколадо со ѓумбир – Одличен напиток против настин, мигрена и менструални болки

СРЕЌЕН НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП ОД 15 ДО 21 ФЕВРУАРИ 2021 ГОДИНА