РЕЦЕПТ: Топло чоколадо со ѓумбир – Одличен напиток против настин, мигрена и менструални болки


Ѓумбирот е исто така лековит, помага и при настинки и грип, но исто така ја ублажува мигрена, го зајакнува имунитетот, ја намалува болката во менструацијата и штити од кардиоваскуларни заболувања.

Пијалоците од кузу прав се користат во кинеската и јапонската диета и медицина бидејќи се многу лековити. Кузу ефикасно го зајакнува организмот со настинки и ревматизам бидејќи го олеснува воспалението и ја намалува температурата. Кузу содржи голема количина изофлавони кои ги релаксираат мускулите и крвните садови, а особено е ефикасен за регулирање на варењето на храната, а исто така го поддржува правилното функционирање на желудникот и цревата.

Ѓумбирот е исто така лековит, помага и при настинки и грип, но исто така ја ублажува мигрена, го зајакнува имунитетот, ја намалува болката во менструацијата и штити од кардиоваскуларни заболувања.

СОСТОЈКИ:

  • 3 дл овес или друго растително млеко
  • 1 лажица какао во прав
  • 1 лажица јаворов сируп
  • 1 лажица сок од ѓумбир
  • 1 лажичка кузу во правНаправете сок од ѓумбир со решеткирање на коренот на ѓумбир и стискање на сокот.

ПОДГОТОВКА:
Загрејте го млекото, а потоа додадете какао, јаворов сируп и сок од ѓумбир. Ставете кузу во прав во малку ладна вода и додајте во топлото чоколадо. Гответе уште 1-2 минути на тивок оган додека не почне да се згуснува.

Извор: srekja.mk

Previous СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 16 ФЕВРУАРИ 2021 ГОДИНА
Next Фасцинантната историја на највисоката камена карпа на светот на која никој не може да се искачи