in , , , ,

Научник откри дека му било забрането да објави дека вонземјани ја посетиле земјата

(ВИДЕО)Професорот Ави Леб, претседател на Одделот за астрономија на Универзитетот Харвард, тврди дека објектот Оумуамуа, кој поминал низ нашиот сончев систем и близу до Земјата, е вонземска технологија. Поради тоа, тој се најде на удар на колегите кои се обидоа да го замолчат.

Оумуамуа, необичен издолжен објект, леташе близу до нашата планета во 2017 година. Предмет сличен на него никогаш не бил виден, па дури и го забрзал своето движење кога излегол од нашиот Сончев систем, што исто така е незабележано. Леб го проучувал тој необичен објект и објавил дека „постои голема веројатност дека е од вештачко потекло“. Тоа предизвика сензација во научната заедница бидејќи, како што тврди Леб, неговите колеги биле „изнесени од безбедносната зона“, вели професорот од Харвард во интервју за РТ, кое го водеше Брајан МекГлинон, познат британски новинар.

Сепак, Леб сега е подготвен уште повеќе да им се спротивстави на своите колеги, бидејќи на крајот на јануари излегува книга за феноменот Оумуаму наречена „Вонземјанин: Првиот знак на интелигентен живот надвор од земјата“.
За оние кои ги негираат неговите тврдења, Леб има едноставен одговор: „Реалноста е единственото нешто што никогаш не исчезнува, дури и кога тоа го игнорираш“.

Леб тврди дека нашата цивилизација „не е посебна“ и дека сигурно имало повеќе такви низ целата историја на универзумот. Затоа тој смета дека, во потрага по вонземски живот, треба да го бараме „технолошкиот потпис на вонземската цивилизација“: Меѓу работите што треба да се бараат се мегаструктурите, индустриското загадување и остатоците од вселенските бродови. Тој верува дека Оумуаму е остаток од еден таков брод, поради што отвори фронт во научната заедница против себе.
Леб верува дека ќе има повеќе такви откритија, но дека многумина ќе бидат негирани затоа што „нивните автори ќе бидат исмејувани, а идеите никогаш нема да бидат прифатени“, бидејќи разгледувањето на постоењето на интелигентен живот надвор од Земјата е „сериозно табу меѓу астрономите“ .

Кога станува збор за Оумуамуа, не може да се одрече дека меѓу научниците има збунувачки својства. Научниците се збунети бидејќи тој забрзано излезе од нашиот сончев систем под необичен агол.

Соларни едра – нов начин за патување низ вселената

Професорот Леб верува дека причината за забрзувањето е во тоа што „го туркаат сончевите зраци кои отскокнуваат од неговата површина“. „Неговата чудна форма делуваше како едро на брод, бидејќи во вакуумот на вселената, големи, долги предмети може да се забрзаат со помош на сончевите зраци“, вели Леб. Тој се прашува дали, ако Оумуамуа има „сончево јадро“, вонземјаните би можеле да го користат за да патуваат низ вселената. Сепак, оваа негова идеја беше отфрлена од научната заедница уште од самиот почеток. Мејнстрим науката тврди дека забрзувањето на Оумуамуе е последица на испарување на водата на неговата површина, слично на ракетното забрзување. Сепак, проблемот со таа теорија е што не е забележана ниту една „опашка“ на водена пареа, што треба да се види.

Во септември минатата година, на ист начин се забрза уште еден вселенски објект, без „опашка“. По анализата на супер-компјутерот, утврдено е дека е „вештачки конструиран“. Всушност, утврдено е дека станува збор за отфрлен дел од ракетата од Земјата. Тој отфрлен дел од ракетата беше издолжен и шуплив облик и беше забрзан исто како што тврдеше Леб за Оумуаму – благодарение на сончевите зраци.

„Оумуамуа не може да биде последица на човечката конструкција, бидејќи мина низ нашиот Сончев систем со поголема брзина отколку што може да биде ракетата направена на Земјата“, вели Леб, додавајќи дека сепак ни требаат повеќе податоци.
Како да пребарувате вонземјани Консензусот во научната заедница е дека во потрага по вонземски живот, треба да се бараат знаци на кислород. Леб, сепак, ги доведува во прашање тоа, тврдејќи дека тоа не мора да биде клучен знак за живот на друга планета.

„Кислородот може да биде производ на природни процеси. Треба да бараме индустриско загадување на други планети, сложени молекули како што се хлорофлуоројаглеродите, бидејќи тие не можат да се формираат природно “, вели професор од Харвард.Неговите колеги, кои ги негираат тврдењата на Леб, велат дека Оумуамуа е астероид. Така, професорот Алан Фиксимонс од Универзитетот во Белфаст, тврди дека неговата долгнавеста форма е последица на фактот дека таа е дел од планета која имала „насилно минато“.

„Ова е наша прва блиска средба со објект од друг starвезден систем. Откривме дека не треба да претпоставуваме дека станува збор за предмет од вештачко потекло. „Но, тоа не значи дека овој објект нема чудесна природа на нешто што ни дојде од друг соларен систем“, изјавил Фитсимонс за списанието „Природа“.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Откриен фосил од титаносаурус – Најголемото животно кое некогаш постоело на планетата Земја

Вистинскиот начин како да исчистите калинка за помалку од 30 секунди