in , , ,

Најсочниот колач со јаболко, потсетува на кох, а има и чоколадо: Нема да му одолеете

Сите сакаме колачи, затоа денеска ви носиме уште еден рецепт за домашен, вкусен колач, на кој сигурно нема да му одолеете.

Направете колач со јаболки, чоколадо и суво грозје.

Потребни состојки:

– 50гр. субо грзоје – кора од лимон
– 3 јајца
– 3 лажици брашно
– 1 лажица гриз
– 2 лажички мед
– 3 лажици масло
– 3 лажици шеќер
Подготовка:

Јаболките излупете ги и пресечете ги на парчиња. Тавата премачкајте ја со маслото и малку со мед. Парчињата распоредете ги во кружната тава со големина од 22 сантиметри.

Јајцата изматете ги со шеќер и додадете брашно и гриз, суво грозје, кора од лимон и масло. Сето тоа изедначете го и истурете го врз јаболките. Печете на 200 степени околу 50мин.

Извор: точка.ком.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

24 луди и промашени дизајни – 3 Дел

СРЕЌЕН МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП ЗА ФЕВРУАРИ 2021 ГОДИНА