РЕЦЕПТ: Пржени ролнички – Идеална брза закуска


Пржените ролни се уште еден начин на кој можете да подготвите мелено месо. Подготовката на ова јадење не трае долго, состојките од кои е подготвено се едноставни.

  • СОСТОЈКИ:
  • 500 гр мелено месо
  • 2 помали кромидчиња
  • 3 лажици презла
  • 2 јајца
  • лажица сув зачин
  • рамна лажичка пиперка
  • 2 чешниња лук
  • 8 стапчиња какво било тврдо сирење (тоа е околу 150 гр)
  • јајце, брашно и лебници

Подготовка:
Во меленото месо додадете ситно исечен кромид, мелен лук, јајца и гевреци и добро измешајте и соединете. Поделете го месото на 8 еднакви делови, а потоа истегнете го секое на дланката, ставете стапче сирење во средина и завиткајте го месото околу него, обликувајте го со дланките. Ставете на плех посеан со брашно за да не се лепат.

Секоја ролна обилно превртете ја во брашно, јајце и повторно великодушно во лебници. Пржете на средна топлина рамномерно од сите страни, околу 20 минути. Пржените ролни ставете ги на салфетка.

Салатата од зелка одговара совршено со ова јадење, а тајната за тоа како да се направи навистина добра е едноставна: направете ја порано. Ова му дава време на зеленчукот да ја ослободи водата и да омекне, па резултатот е многу вкусна салата.

Пријатен апетит!

Извор: srekja.mk

Previous Овие зборови кучињата најмногу сакаат да ги слушаат
Next 20 луди и промашени дизајни - 1 Дел

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *