in , ,

Вкусен колач од само 4 состојки

Изгледа импресувно, а се подготвува многу едноставно.

Потребни состојки:

  • 1 пакување лиснато тесто
  • 4 јаболка
  • шеќер
  • цимет

Подготовка:

  • Исечете го тестото во ленти со дебелина од три прста и развлечете ги да бидат тенки. Не ги лупете јаболката, само исечкајте ги на многу тенки полумесечини.
  • Поставете лента тесто на работната површина, а потоа наредете парчиња јаболко, па преклопете (како на сликата).
  • Потоа завиткајте ја целата лента така што ќе добиете роза, ставете ја во калап за мафини и печете околу 25 минути во рерна загреана на 200 степени.

Извор: Кајгана

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Легендарниот Том Џонс во деветтата деценија од животот објави нова песна (ВИДЕО)

0

ФОТО: ИТЕРЕСНИ И ПО МАЛКУ КОМИЧНИ СЛИКИ – 2 ДЕЛ