in ,

9 алармантни знаци дека вашето куче е тажно и депресивно

Постојат девет знаци дека кучињата покажуваат дека се тажни и депресивни, помогнете му на вашето домашно милениче.

Кога мислиме на кучиња, имаме предвид среќни, возбудени суштества, секогаш подготвени за игра. Но, исто како и луѓето, и кучињата можат да доживеат несреќа и тага, па дури и депресија. Таквите состојби може да бидат тешко препознатливи кај луѓето, па дури и потешки да се дијагностицираат кога станува збор за кучиња. Првиот знак дека кучето се чувствува тажно или несреќно е кога ќе се промени неговата рутина, однесување, што сака или што не сака.

Болест, отсуство на сакана личност, промена на животната средина и досада се најчестите причини зошто кучето може да стане тажно. Подолу се дадени девет знаци кои покажуваат дека кучето е тажно за да можете да ги препознаете што е можно побрзо и да му помогнете на вашето домашно милениче.

Дали кучето е весело или депресивно зависи од тоа дали повеќе ја користи левата или десната шепа.

1. Има промена на апетитот
Кога не се задоволни, некои кучиња ќе го изгубат апетитот и нема да јадат како порано, што на крајот ќе доведе до слабеење. Сепак, некои кучиња исто така ќе ја покажат својата тага јадејќи повеќе од вообичаено и здебелувајќи се. Значи, најважната работа на која треба да се фокусираме е каква било промена во нивните навики во исхраната што укажува дека нешто се случува.

2. Премногу или премалку сон
Иако кучињата сакаат да спијат и да спијат многу повеќе од луѓето, треба да се грижите кога вашето куче ќе почне да спие подолго од вообичаеното. Исто така, ако забележите дека вашето куче спие помалку од вообичаено, на пр. ако остане буднo цела ноќ, тоа е исто така знак дека не се чувствува особено среќнo. Ако забележите дека вашето куче се обидува да заспие, но постојано ја менува позицијата, тоа веројатно значи дека има болка, затоа однесете го на ветеринар што е можно побрзо.

3. Тоа не е заинтересиран за игра
Ако вашето куче започне да ги избегнува своите играчки, дури и оние што обично ги сака, бидете внимателни. Ако го убедите да игра, а тој едноставно не покажува интерес, нешто не е во ред. Секако, вашето куче има право на лош ден, но кога денот ќе се претвори во неколку дена, треба да бидете загрижени. Исто така, ако вашето куче никогаш не било заинтересирано за играчки или игри, сосема е нормално дека повеќе не го интересира.

4. Се однесува деструктивно
Значи, ако вашето куче, кое секогаш било нежно и добро однесено, започне да крши работи низ куќата или да ги уништува сопствените играчки, тоа значи дека нешто не е во ред.

5. Тоа се крие од сите
Несреќните кучиња ќе се сокријат и ќе се обидат да избегнат какви било контакти и интеракција. Ако вашето куче порано беше самоуверено и дружеубиво, и одеднаш не сака да има никаква врска со луѓе и други кучиња, нешто се случува. Несреќните кучиња дури ќе стигнат дотаму што ќе ги избегнуваат сопствените најблиски. Не сфаќајте го тоа лично, вашето куче бара помош.

6. Се однесува агресивно
Слично на деструктивното однесување, агресивното однесување е симптом, а не одлика на личноста. Што значи дека ако вашето куче покаже агресија кон луѓе или други животни, веројатно се чувствува лошо. Ако се случи специфично кога е допрено, голема е веројатноста да го боли.

7. Прекумерно лижење или гризење
Ако забележите дека вашето куче постојано лиже или гризе, тој се чувствува вознемирено и несреќно. Прекумерното лижење е еден од најјасните знаци на несреќно куче и може да доведе до ќелави точки, па дури и шуга. Тие го прават тоа како начин само да се смират, и покрај тоа нема ништо смирувачко.

8. Избегнува контакт со очите
Некои кучиња се премногу несигурни за да ги погледнат луѓето или другите животни во очи бидејќи тоа може да се смета за предизвик. Меѓутоа, ако вашето куче е обично навикнато да ве гледа во очи и одеднаш го избегнува, тоа може да биде знак на тага. Избегнување на контакт со очите или дури и кривогледост е недостаток на енергија и апатија.

9. Оди нон-стоп
Слично на луѓето, ако вашето куче одеднаш шета низ куќата нон-стоп, тоа значи дека се чувствува вознемирено. Ова често е знак на досада затоа што кучето не знае што да прави со себе. Но, имајте на ум, ако долго време сте надвор од куќата, голема е веројатноста дека тоа ќе ги чекори низ домот додека е само дома, бидејќи тогаш ќе се чувствува најнесреќно.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 22 ЈАНУАРИ 2021 ГОДИНА

Трик кој го воодушеви целиот свет – Пеглањето алишта никогаш не било поедноставно