in , , ,

Чизмите кои некогаш беа симбол на бунтот на работничката класа денес се најпопуларниот моден тренд

Чизмите што со децении гордо газеа по улиците на светските метрополи, оваа зима се неизбежен дел од облеката на секој трендсетер, порано беа симбол на бунт и на работничката класа. Иако потеклото на славните мартинки се поврзува со 1 април 1960 година, кога првите др. Мартенс чизми се појавија во Велика Британија, нивната приказна започна многу порано.

Клаус Мертенс бил лекар во германската армија за време на Втората светска војна. Додека бил на отсуство во 1945 година, го повредил скочниот зглоб додека скијал. Обичните воени чизми што ги носеше беа многу непријатни за неговата повредена нога, па додека се опоравуваше, тој смисли подобрувања за чизмите што вклучуваа понежна кожа и ѓон со воздушни перничиња. Кога заврши војната, и многу Германци украдоа скапоцености од сопствените градови, Мертенс зеде кожа од продавница за чевли. Од таа кожа, тој си направи пар чизми со сега веќе познатиот воздушен ѓон.

Повеќе ќе најдете на наредниот линк: Чизмите кои некогаш беа симбол на бунтот на работничката класа

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 20 ЈАНУАРИ 2021 ГОДИНА

ГОЛЕМ КИНЕСКИ ХОРОСКОП ЗА 2021 ГОДИНА – ШТО НИ ДОНЕСУВА ГОДИНАТА НА ВОЛОТ