in , ,

Дерматолог докажа зошто никако не смеете да ја отстранувате шминката со влажни марамици

Еве зошто шминката не треба да се отстранува со влажни марамчиња.

Британскиот дерматолог Тимијо Ешио ги искористи социјалните мрежи еднаш и засекогаш да покаже зошто ова во никој случај не е добра опција. Различни експерти од индустријата за „убавина“ се согласуваат за една работа – производи како што се мицеларна вода или марамчиња за отстранување на шминка, не ја чистат кожата и наместо тоа советуваат метод на двојно чистење, што вклучува производ заснован на масло за отстранување на шминка, а потоа и производ за миење кој чисто лице.

Но, бидејќи многумина сè уште се склони да користат производи како влажни марамчиња за чистење на шминка, британскиот дерматолог Тимијо Ешио ги искористи социјалните мрежи еднаш и засекогаш да покаже зошто ова во никој случај не е добра опција. Користел пудра што ја измачкал преку кора од портокал, а потоа демонстрирал што се случува кога ќе помине преку неа со марамче. Претпоставувате, производот остана во порите на кората, исто како што останува на нашето лице. За да се отстрани шминката, се препорачува да се користи млеко или лосион наменет за оваа намена.

Нанесете мала количина на туфер или парче памучна волна и нежно поминете го преку лицето. По површно отстранување на шминка, многу е важно да се мие со миење на лице. Измијте умерено со топла вода, со нежни движења. Нежно тријте го производот околу една минута, а потоа темелно исплакнете го лицето.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Алекс е првиот антарктички пингвин за кого научниците се бореа пет години

ВИДЕО: Аднан Куртов прави едно од нај модерните музички студија во Македонија