in , ,

Дали страдате од хроничен умор – 5 сигнали кои ви ги испраќа вашето тело

Понекогаш се заморуваме, но доволно е да спиеме и сè да помине. Сепак, хроничниот замор е особено опасен за нашето тело, што треба да го излечиме или барем да го ублажиме.

За почеток, можеме да започнеме да се храниме поздраво, да се занимаваме со физичка активност и да легнуваме порано. Дека е време за промена, нашето тело јасно ни сигнализира.
Ова се пет сигурни знаци на хроничен замор што никогаш не треба да ги игнорирате.

1. Не можете да заспиете или се будите ноќе
Околу 80 проценти од луѓето кои страдаат од хроничен замор имаат проблеми со спиењето. Ова може да се манифестира како неможност да заспиеме, а кога конечно ќе заспиеме, тоа е често повремено, односно се будиме многу лесно среде ноќ. И кога ќе се разбудиме од сон, честопати се чувствуваме како воопшто да не сме спиеле. Кога спиете препорачани 7-8 часа по ред, не чувствувате поспаност.

2. Имате потешкотии во концентрацијата
Луѓето претпоставуваат дека единствениот симптом на хроничен замор е постојаното чувство на замор, но има и други знаци како што се зголемено заборавање, тешкотии во концентрацијата и честа појава дека други работи лесно нè одвлекуваат од она што го работиме. Луѓето со хроничен замор го опишуваат ова чувство како да се постојано опкружени со густа сива магла, како мозокот да им е исто толку уморен како и нивното тело.

3. Се чувствувате исцрпено по секоја активност
Без разлика дали станува збор за прошетка или слушање на вашите роднини како се расправаат за време на ручекот во недела, по каков било физички или емоционален стрес, се чувствувате како да сте биле во војна. Ако вашето тело или ум се изложени на најмал напор, се чувствувате целосно исцрпено.

4. Тешко е и да застанете на нозе
На луѓето кои страдаат од хроничен замор и стоење им е тешко. Покрај тоа, симптомите на хроничен замор можат да станат многу поизразени кога стоите отколку кога лежите. Експертите веруваат дека луѓето со синдром на хроничен замор доживуваат состојба наречена ортостатска нетолеранција, во која протокот на крв во мозокот е слаб кога стојат исправени.

5. Чувствувате болка по целото тело
Враќање на главоболка, болка во зглобовите, мускулите, па дури и болно грло што не поминува може да бидат знаци на хроничен замор. Често нема црвенило или оток – лицето чувствува само болка што може да се прошири длабоко во мускулите и зглобовите.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Џенифер Лопез тврди дека не користи ботокс, но затегнатото чело и е како на тинејџерка (фото)

Сакат да си ја обезбедат иднината: Брена и Боба почнуваат бизнис на Малдивите?