Како да се справите со „маскните“ – По што се разликуваат овие акни од вообичаените


Маските за заштита особено претставуваат огромен проблем за оние кои се борат со проблематична кожа со акни. Ви споделуваме стручни совети како да се справите со акните наречени „маскни“ предизвикани од заштитните маски.

Нема смисла да се залажуваме, маските веќе станаа дел од нашето секојдневие. И, додека се обидуваме да ја разгледаме работата од позитивна страна и да го прифатиме овој нов „моден додаток“, важно е да се справиме со еден многу непријатен несакан проблем од секојдневно и долгорочно носење маска, т.н. маскните.

Маскните се болни акни кои се јавуваат во областа на брадата, образите и носот, најчесто како резултат на лошо „дишење на кожата“ под маската. Иако можат да бидат срамни, тие во никој случај не се доволно добра причина да се одбие заштитата среде пандемија, затоа еве неколку совети како да ги избегнете и во најлош случај да ги лекувате според дерматологот Ана Чиен од престижното медицинско училиште „Џонс Хопкинс“.

За почеток, важно е да се истакне дека луѓето со проблеми со кожата како што се розацеа, атопичен дерматитис, акни и разни алергии се повеќе склони кон маскни, па затоа, ако спаѓате во оваа група, обрнете посебно внимание на следниве совети. Маските се достапни на секој агол денес, но навистина не е важно која ќе ја користите. Избегнувајте синтетички по секоја цена, а доколку користите памучни, препорачливо е да ги перете со нежни детергенти бидејќи посилните можат да предизвикаат чешање, црвенило и осип.

Исто така, треба да се има на ум дека многу комерцијални маски за дезинфекција биле третирани со формалдехид, затоа не заборавајте да избегнувате такви ако сте алергични на оваа хемикалија. Важно е да ги одржувате чистите маски за еднократна употреба чисти затоа што маслата што се лачат од нашата кожа, плунка и пот кои се собираат на маските може да бидат главните виновници за појавата на маскните.

Ако веќе сте наишле на акни предизвикани од заштитна маска, користете нежен сапуни и вода за чистење на лицето (ништо миризливо и антибактериско) и ставете понежна хидратантна крема навечер. Додека ја носите маската, важно е да се создаде бариера помеѓу кожата и материјалот, па затоа се препорачува да се користат нафтени масти како што се вазелин или крем за цинк оксид. Бидејќи никој и онака не го гледа долниот дел од нашето лице, не е лошо да се откажеме од декоративната козметика во пределот покриен со маската и со тоа да се спречи затнувањето на порите.

Извор: srekja.mk

Previous СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 14 ЈАНУАРИ 2021 ГОДИНА
Next Меган Маркл избркана од Велика Британија – Парот ги прекина сите врски со кралското сеемјство

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *