in ,

Темни кругови околу очите – Природни методи како да се ослободите од нив

Можеби нема да можете да се ослободите од овие темни кругови засекогаш, но овие природни методи можат да го намалат појавувањето на темни кругови под очите.

Темните кругови под очите можат да направат да изгледате како ракун или панда. Тие се резултат на акумулација на крв под тенка кожа на долните очни капаци. Тие можат да бидат резултат на генетика, возраст и животни фактори како што се прекумерно внесување сол или недоволно спиење. Можеби нема да можете да се ослободите од овие темни кругови засекогаш, но овие природни методи можат да го намалат појавувањето на темни кругови под очите.

Можеби сте помислиле на клишето кога гледате луѓе во филмовите како се релаксираат со прстени од краставица на очните капаци. Звучи чудно, но краставицата навистина помага да се елиминираат темните кругови под очите и постои добра причина за тоа. Краставиците се богати со аскорбинска и кофеинска киселина, што значи дека овој зеленчук го намалува задржувањето на водата. Најдобро од сè – тоа е ефтино и природно.

Бадемово масло
Бадемовото масло е одличен лек за темните кругови бидејќи содржи витамин Е и фитостероли, кои ја осветлуваат кожата под очите. Сè што треба да направите е да го направите следново:
Нежно тријте го маслото во кожата пред да одите во кревет и спијте така. Осигурете се да се миете наутро.

Железо
Недостатокот на железо во крвта е опасен по здравјето и една од причините за појава на темни кругови под очите. Железото доставува кислород во многу делови од телото, кога нема доволно од него, се формираат темни кругови. Јадете доволно храна богата со железо.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

„Јас не создавам мода, јас сум мода!“ – Половина век од смртта на Коко Шанел, жената која засекогаш го промени модниот свет

Меган Маркл и Хари повеќе нема да користат социјални мрежи: „Има премногу омраза“