in ,

Главни причини поради кои имате тенка и кршлива коса

На дневна основа, едно лице губи 50 до 100 влакна, што е занемарливо со оглед на тоа што имаме 10 000 фоликули на косата на горниот дел од главата. Сепак, работите можат брзо да се влошат. Овие десет причини зошто вашата коса станува потенка и потенка:

Прескокнувате оброци
Кога не добивате доволно калории, вашето тело ја пренасочува целата своја енергија кон основните функции како што се срцето и мозокот, занемарувајќи ја косата. Обидете се да ја направите вашата исхрана што е можно побогата со протеини.

Премногу се изложувате на сонце
Подолгото изложување на топлина и сончева светлина може да ја исуши косата и да го оштети скалпот, што доведува до опаѓање на косата. Затоа, секогаш кога можете, користете капа кога сте изложени на сонце.

Премногу ја затегнувате косата
Плетенки, опашки и слични фризури создаваат огромна и постојана напнатост на фоликулите на косата во близина на корените. Доколку чувствувате дека вашата фризура ја затегнува кожата на лицето, задолжително ослободете го притисокот, спијте со пуштена коса и користете меки и удобни гумени стегачи, што нема да ја оштетат вашата коса.

Ја миете косата со премногу топла вода
Топла вода ја дехидрира косата, оставајќи ја сува, кршлива и склона кон паѓање. Топла вода исто така може да го зголеми популацијата на микроби и бактерии на главата. Користете шампон кој содржи селен, цинк и антифунгални својства.

Премногу често користете фен за коса и пегла за коса
Ограничете ја нивната употреба на 2-3 пати неделно и поставете ги на најстудените можни поставки. Исто така, користете производи за заштита од топлина кога користите пегла за коса или фигаро.

Чешлање влажна коса
Нашите нишки се најслаби и склони кон триење кога се влажни. Чешлањето на целосно влажна коса и грубото триење со крпа создаваат идеални услови за пукање. Затоа, обидете се да ја исушите косата природно колку што можете почесто и да ја чешлате пред да ја измиете.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Лековитата моќ на ракијата – Здравствени проблеми при кои проверено помага

Epic Games за роденденот ќе ја даде STAR WARS™ Battlefront™ II: Celebration Edition за фри за PC