in , ,

Зошто никако не смеете да користите препрати за тело на кожата на лицето

Негата на лицето е основа на убавината и многу е важно да го изберете вистинскиот производ што одговара на потребите на вашата кожа. Иако скоро сите го гарантираат најдоброто за кожата, тоа не значи дека ќе одговара на вашиот тип.

Кога помислуваме на нега на лицето, првото нешто што ни паѓа на памет е многу шишиња крем, секој дел од лицето има свој крем. Да не зборуваме за дневни, ноќни креми, лосиони за чистење, има многу. Сигурно ви се случило барем еднаш некогаш да пропуштите сè и само да земете млеко за тело, па кога ќе го намачкате телото па зошто да не и лицето. Сепак, тоа е голема грешка.

Никогаш не треба да ставате млеко за тело на лицето. Млекото за тело е потешко и содржи парфеми, а кожата е екстра мрсна и воспалена. На вашето лице му е потребна лесна нега во форма на нежни текстури, без агресивни состојки.

Покрај тоа, млекото за тело служи за хидрирање на кожата. За разлика од кремот, тој не служи за решавање на проблеми со кожата на лицето, како што се стареење и брчки.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кремата на Клеопатра: Направете домашна крема за лице која ја хидрира кожата, без штетни состојки

Се жртвуваше да го спаси својот коњ од земјотресот – Хрватски државјанин стана вистински херој спасувајќи ги своите домашни миленици