in ,

Зачин кој ги „убива“ бактериите во вашиот организам – одличен е и против ревматичните промени

Знаете дека магдоносот е здрав, но дали знаете дека треба да користите и масло од семето од магдонос?

Маслото од семе од магдонос има антимикробна активност, го успорува размножувањето, но исто така и убива одреден дел од бактериите.

Како природен диуретик тоа ја исфрла непотребната количина сол, вишокот натриум и патолошки насобраните течности во телото кои што создаваат отоци.

Благодарение на оваа особина, маслото од семето може да се користи и за намалување на високиот крвен притисок. Билните препарати делуваат споро, па поради тоа поволниот ефект се појавува постепено и без непосакувани дејства.

Со оглед на тоа што ова масло го исфрла вишокот сол од телото, тоа доведува и до олеснување на тегобите кои што се поврзни со артритис и ревматични промени.

Извор: tocka.com.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

„Ја бришам 2020та од календарот“: Лепа Брена откри какви очекувања има за Новата Година

Кремата на Клеопатра: Направете домашна крема за лице која ја хидрира кожата, без штетни состојки