in , , ,

Пеењето го подобрува здравјето – А сега постои и доказ за тоа

Никој не може да ви забрани да пеете додека сте сами.

Точно е дека мудрите главни на Кризниот штаб рекоа дека никако не смееме да пееме затоа што така шириме вируси, но никој не може да ви забрани да пеете додека сте сами дома, подготвувате новогодишни специјалитети, додека сте во кола и не сакате да се нервирате поради гужвите во сообраќајот или додека го чистите домот.

Една студија тврди дека пеењето е добро за здравјето. Во тек е истражување кое се занимава со психички, но и физиолошки предности на пеењето, и за сега, резултатите се прилично обетувачки. Во самиот научен експеримент учествувале 1779 членови на хорот од целиот свет. Научниците велат дека тие се жив доказ дека пеењето го подобрува здравјето и дека влијае на подобра друштвена поврзаност (додуша, и тоа ни е забрането), когнитивна стимулација и ментално здравје.

Мислењата се тие дека чувството на припадност произлегува од налетот на хормонот ендорфин и окситоцин кои би се ослободувале тогаш кога пееме со полна плуќа и кога „пуштаме глас“. Овие две здружени супстанции успешно го вклопуваат стресот и го подигнуваат нивото на добро расположение. Според некои студии, групното пеење помага во борбата против депресијата и анксиозноста и доста се корисни дисциплините за луѓе кои патат од деменција и Паркинсова болест.

Но постои и уште нешто: Физичкиот чин на пеење го подобрува здравјето на дишните патишта. истражувањето спроведенов во 2014 година покажало дека пеењето ги олеснува симптомите на астма.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0

Битола во новогодишно руво – Еве како е украсен најконзулскиот град во Македонија

Многумина тврдат дека Тамара и Миа наликуваат една на друга, а еве колку карактерно се слични (видео)