in ,

‘Ржан леб со карамелизиран кромид: Љубов на прв залак

Состојки:

150мл масло

1 кромид

1 лажица шеќер

1 чешне лук

300 гр пченично брашно

150 гр ‘ржано брашно

1 лажица сол

1 вреќа квасец

250мл млака вода

семе по вкус

Додадете кромид и шеќер во маслото и карамелизирајте. Комбинирајте брашно и додадете сол и квасец. Месете го тестото со постепено додавање на млака вода. Потоа истегнете го и додадете карамелизиран кромид и босилек (по избор), промешајте и оставете да нарасне. Потоа посипете со семе по вкус и печете на 200 степени 30-35 минути. Добар апетит

Извор: попара.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Вака изгледаа годинава за Божиќ домовите на Меси и Роналдо (ФОТО)

Полицаец посвои девојче откако го спаси од семејството кое физички го злоставувало