in , , ,

Како да реагирате кога детето ќе ве праша дали постои Дедо Мраз?

Купувате божиќни подароци, печете торти, украсувате дрвја, гледате божиќни филмови во тие ретки моменти на мир, а потоа, како да е од ведро небо, едно дете ја изговара реченицата: „Дедо Мраз не постои, нели?“

Што да направите во таа ситуација да поминете што побрзо и што поболно?

Прашајте го детето зашто мисли така
Пред сè, прашајте го вашето дете зошто мисли дека Дедо Мраз не е вистински. Обидете се да откриете дали оваа информација се појавила во градинка, училиште, дали е кажана од некој од постарите браќа или сестри и слично.

Само тогаш ќе ја знаете позадината на целата приказна и ќе знаете како соодветно да реагирате.

Поставувајте прашања отворено за кои е потребно повеќе од позитивен или негативен одговор и како такви дајте му на детето шанса да се изрази.

Дајте му до знаење дека ги разбирате неговите емоции
Знаејќи дека нема ништо на што детето има приврзано позитивни емоции, радост, возбуда и среќа може да биде многу тешко за него да падне. Значи, треба да му се даде време да ги обработи новите емоции што ги доживеал.

Ако залудно дознало, јасно е дека ќе биде тажно, разочарано, повредено, па дури и луто.

Дозволете му да го изрази тоа, но исто така кажете му дека сте таму доколку има какви било прашања.

Прашајте го како се чувствува. Не му наметнувајте емоции за кои мислите дека треба да има, туку само разговарајте и оставете да ви одговара. Детето мора да знае дека е безбедно во вашата околина и дека може да ги изрази своите емоции, какви и да се.

Бидете сигурни дека фокусот е насочен кон искреност, поврзаност и сочувство. Само тогаш разговорот ќе заврши позитивно и за двете страни.

Раскажете му ја приказната за Свети Никола
Дедо Мраз со дебел стомак и црвено-бело крзнено одело можеби не постои, но тука е Свети Никола од кого потекнува сето тоа, а тоа е токму приказната што можете да му ја раскажете на вашето дете.

Свети Никола од местото Патаара, која е денешна област на Турција, го посветил својот живот на оние кои немале скоро ништо и секогаш им давал ситници како овошје во текот на декември.

Да се ​​знае дека Дедо Мраз не постои, може да биде многу тешко за детето. Имајте разбирање за неговите емоции.

За него се верува дека починал на 6 декември 343 година и со текот на годините приказната за неговите дела се раширила низ целиот свет.

Токму овој светец играл важна улога во Холандија во времето на реформацијата. Бидејќи неговото име на холандски јазик е Синтер Клас, со текот на времето тој станал Santa Claus во англискиот јазик, што денес се преведува како Дедо Мраз.

Дедото како што го познаваме денес е дизајниран од компанијата Кока-Кола, првиот во историјата кој го поставил неговиот лик за промотивни цели.

Тие го прилагодиле на студеното време, го дизајнирале неговиот костум што стана препознатлив низ целиот свет и ги редизајнирале Божиќните реклами за нивниот производ со Дедо Мраз во главната улога секоја година.

Сепак, можете да го прескокнете тој дел. Фокусирајте се на добрите дела што ги сторил Никола.

Изменете ја божиќната традиција
Ситуацијата во која детето сфаќа дека Дедо Мраз не постои, не мора да биде негативна за него. Покрај тоа, може да биде добра можност да ја претворите во започнување на нова традиција.

Ако досега секоја година детето има напишано (или нацртано) писмо до Дедо Мраз, сега можете да го замените со пишување писмо до драг пријател.

Можете исто така да направите Божиќни честитки заедно за да ги испратите до најблиските.

Ако досега сте печеле колачиња што можеби сте ги оставиле во близина на дрвото за „Дедо Мраз“, заменете го тоа со печење за соседите или пријателите.

Објаснете му ја суштината на Божиќ
Во зависност од возраста на детето, обидете се да му објасните која е всушност суштината на Божиќ.

Секако дека подароците им се важни и тие не можат целосно да ја разберат христијанската позадина на целата приказна, но тие можат да разберат зошто е важно да се биде љубезен едни со други за време на празниците, зошто треба да им помагаме на оние што имаат помалку од нас, зошто е добро да им помагаме на животните без вашиот дом или однесете вишок играчки или храна на оние кои ја немаат.

Научете го вашето дете за важноста на љубезноста, емпатијата и взаемната помош. На крајот на краиштата, тие ќе запомнат само такви работи откако ќе пораснат, а не дали ги чека најновиот модел на мобилен телефон или брендирана облека под дрвото.

Во сите овие чекори, имајте ја предвид возраста на детето и обидете се да ја разгледате целата ситуација од таа перспектива.

Најлесен начин да го направите ова е да се ставите во кожата на вашето дете, односно да се сетите на таа возраст.

Извор: кумановскимуабети.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ретко имаме прилика да ја видиме во вакво издание: Вака изгледа кога Марија Шерифовиќ готви сарми

0

Што прават суперхероите во секојдневниот живот?