in , ,

Идеја за појадок: Американски палачинки

Предлог што да подготвите за денешниот појадок.

Потребни состојки:

1 јајце

1 шолја млеко

1- 1 и пол шолја брашно

1 печиво

1-2 лажици шеќер

Начин на подготовка:

Измешајте ги течните со сувите состојки во густа смеса и постепено налевајте од смесата во загреана тава на средна температура. Со помош на лажица или кутлача може да ги оформите поубаво, а тавата не треба да има масло на неа. Може да ја поминете само со намрсена салфетка. Печете ги по неколку минути од двете страни. Додатоците се секогаш тоа што ги прави палачинките поубави, па изберете си ги вашите омилени. Наместо бело може да ставите интегрално брашно. 

Извор: kajgana.com

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 ДЕКЕМВРИ 2020 ГОДИНА

Нов рекордер со скор 300:0 на FIFA 21