in , ,

Добри причини да станете во шест наутро

Долготрајната навика да станувате рано може да го промени вашиот живот, а еве шест причини што ќе ве мотивираат да станете порано.

1. Имате време да размислите за вашите желби и цели
Многу луѓе не ги достигнуваат своите цели само затоа што не се доволно фокусирани. Ако не го започнете денот размислувајќи на што треба да се фокусирате во следните неколку часа, веројатно нема да ги постигнете целите за тој ден. Како што сите знаат, мозокот работи најдобро наутро, па затоа се препорачува да го искористите тоа време првенствено за да го контролирате вашиот ум, а не толку вашите емоции.

2. Имате време да си го испланирате денот
Ранобудниците имаат можност да го испланираат денот однапред, пред да започнат да прават што било. Колку побрзо е подготвен вашиот дневен план, толку подобро ќе го искористите вашето време, толку поефикасни и попродуктивни ќе бидете.

Планирањето еден ден однапред не е толку добра идеја бидејќи мозокот е уморен и сака само да се одмори. Тоа е исто како кога одите гладни да купувате намирници, на крајот да купувате повеќе отколку што ви треба; и како што е подобро прво да јадете, а потоа да купувате намирници, така е подобро да се одморите преку ноќ и потоа да си го испланирате денот.

3. Совршено време е за вежбање
Кој рече дека треба да трчате во канцеларија веднаш штом ќе се разбудите? Многумина се жалат дека немаат време за семејство, одмор или теретана. Ако почнете да станувате во шест наутро, ќе имате неколку часа пред почетокот на вашиот работен ден и ќе можете да одите во теретана. Кога вежбате наутро, вашето тело е исполнето со ендорфин (хормон кој се ослободува кога телото вежба и кој создава чувство на среќа и еуфорија). Снабдувањето со ендорфин може да биде доволно за да се чувствувате полни со енергија и подготвени за целиот работен ден.

4. Знаете што значи појадок
Цел живот сте слушале дека појадокот е најважниот оброк во денот, и така е. Ако се разбудите неколку часа пред почетокот на вашиот работен ден, ќе имате време да појадувате правилно и без брзање.

Една студија покажа дека правилниот појадок има многу корисен ефект врз здравјето. Исто како што на вашиот автомобил му треба гориво за движење, така и на вашето тело му треба храна за правилно функционирање, особено наутро.

5. Многу успешни луѓе го прават тоа
Во интервју Дорси, основачот на Твитер, рече дека денот го започнува во 5.30 часот. Дорси го користи утрото за активности како што се медитација и трчање на 10 км. Ричард Бренсон, основач на групата Вирџин, е голем поддржувач на раното станување: во едно интервју што го даде за Бизнис инсајдер, тој спомна да станува околу 5,45 часот за да вежба и да појадува пред да започне со работа.

6. Бидете два чекори пред сите
Навиката да станувате рано, според бројни студии, може да ви помогне да го откриете вашиот креативен потенцијал. Покрај тоа, таа ја развива вашата самодоверба: ќе бидете подготвени да го започнете денот кога другите ќе ги отворат само очите.

Ако научите да ги завршите најнепријатните деловни задачи пред осум наутро, тоа може да ви обезбеди високо ниво на енергија во текот на денот и ќе можете да уживате повеќе време во задоволување на завршената задача. Извршувањето тешки и досадни задачи наутро ќе го намали стресот и вознемиреноста.

Покрај тоа, ако можете да научите да станете два и пол часа порано отколку што вообичаено, ќе добиете можност да користите 150 минути на ден, или 17 и пол часа неделно, повеќе од 70 часа месечно и 840 часа годишно. Одлуката зависи од вас.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 23 ДЕКЕМВРИ 2020 ГОДИНА

Стара англиска капела со гробишта на продажба стана вистинска сензација