in ,

Пица во облик на елка: За незаборавна празнична трпеза (видео)

Состојки:

-хартија

-вода

-300 гр спанаќ

-500 гр лиснато тесто

-50 гр сирење

-1 јајце

-сол и бибер

-200 гр крем сирење

-Лук во прав

-чили пиперка

-Мешавина од италијански зачини

Подготовка:

Направете облик на елка од хартија. Поделете го лиснатото тесто на два дела, истенчете го секој во правоаголник, поставете модел на елка и исечете ги по рабовите.

Излупете спанаќ, исечкајте го и измешајте го со крем сирење. Додадете сол, бибер, италијанска мешавина од зачини и чили во прав, јајце. Измешајте сè добро.

Премачкајте го првиот слој на “елката”, додадете сирење на врвот. Над ова додадете уште елка од тестото. Користете машина за пица, исечете парчиња од средината до секој раб на приближно секој сантиметар низ триаголникот. Фатете го секое „парче“ и завртете го за да го обликувате обликот на дрвото. Премачкајте со јајце и ставете преполовени цреши домати, како украс на елката. Печете во загреана рерна 180-35 минути или додека не поруменат.

Погледнете го видеото!

Извор: попара.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

За вашето куче зборот „Браво“ е доста важен – но морате да знаете кога и каде да го изговарате

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 17 ДЕКЕМВРИ 2020 ГОДИНА