in ,

РЕЦЕПТ: Чоколадни колачи – Омилениот десерт кој го обожаваат и малите и големите

Брзо се подготвува а уште побрзо и исчезнува.

Америкасните чоколадни колачи или American chocolate chip cookies се најпопуларен амерички десерт кој обично е омилен во текот на празниците. Според традицијата, за Божиќ на Дедо Мраз му се остава порција со колачи под елката во зна на благодарност за поклоните кои ќе ги донесе.

Поради својот карактеристичен вкус и структура тие се омилени слатки на децата и возрасните ширум светот, а многу деца сакаат да ги подготвуваат со родителите. Секако, постојат многу варијации на овој рецепт во кој се додаваат јаткасти плодови, овесни снегулки, какао, сушено овошје.. секој како ги сака.
Овој пат ви го предлагаме оригиналниот рецепт, со чоколадни парчиња.

Повеќе од натписот ќе видите на наредниот линк: Чоколадни колачи

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 14 ДЕКЕМВРИ 2020 ГОДИНА

Глинен дворец во долината на вилите – Ве носиме во бајковитото село во Трансилванија