Свештеник садомазохист, по шестмесечна терапија е вратен како проповедник во Англија


Католички свештеник садомазохист, кој злоупотребувал момче, по шестмесечна терапија е  вратен како проповедник под надзор на кардиналот Винсент Николс, кој и го пријавил случајот кај властите.

Квигли, попознат како Отец Џо, како што пренесува британски The Telegraph, физички и сексуално го злупотребил момчето и го заклучувал во просториите на црквата. Детето тогаш имало 16 години.

– По шест месец терапија, тој е вратен во Англија и поставен на ограничени задолженија. Тоа ќе рече дека Католичката црква се соочила со своите обврски, изјави обвинителот Адријан Лангдејл.

Николс, кој тогаш бил надбискуп на Бирмингем, по истрагата иницирана од него минатото десетлетие, го напушти тоа место, и сега е римокатолички надбискуп на Вестминстер.

Од 1930-тите, 78 свештеници на оваа диецеза биле обвинети за сексуална злоупотреба на деца, а 13 од нив се прогласени виновни.

Извор: kajgana.com

Previous Суперхрана – Печурките го чуваат здравјето на мозокот
Next Огњен Амиџиќ откри дека жена му ги држи сите конци во свои раце: Рецепт за среќен брак или среќен… „папучар“?